1 dakikalığına Google.com’un sahibi

1213

Hem de 12 dolara… Sanmay Ved’in birkaç gün önce başına gelen durum bu. Eski bir Google çalışanı olan Ved, bir gece canı sıkılmış pek çok insanın bazen yaptığı gibi, alan adı arayışına girmiş. (Evet bazı insanlar geceleri böyle şeyler yapabiliyor.) Bu arada eski çalışanı olduğu şirketin adını da aratınca Google.com adresinin 12 dolara satışta olduğunu görmüş. Google.com’u öylesine sahipsiz ortada görünce yutkunmuş. Yanlış gördüğünü düşünerek tekrar bakmış, kontrol etmiş. Evet, Google.com gerçekten satışta ve beni kim alacak diye bekliyormuş. (Bu arada bunlar yaklaşık olarak kendi sözleri.)

Hemen alışverişe devam ederek ‘satın al’ butonuna basmış. Alışverişin her aşamasını tamamlamış, kredi kartından para transferi vesaire hallolmuş. En son gelen mesajla da Google.com’un yeni sahibi olduğu doğrulanmış.

Zafere çok çok yaklaşmışken… Yaklaşık 1 dakika sonra bir iptal emaili almış. Google, hem adresin eski sahibi hem de bu durumda bir nevi satış ya da sicil memuru olduğundan “buraya kadardı” demiş gibi olmuş. Kendi satışını sonlandırmış.

Olan biten Ved’in tabiriyle, Microsoft’un 2003’te hotmail.co.uk alan adını satın almayı unutması ama Google’ın aksine kaybetmesi gibi… Şans.