20. yüzyılın en büyük buluşu nedir?

1882

Telefon, bilgisayar, internet… Sizce hangisidir 20. yüzyılın en önemli buluşu? Yoksa teknolojinin hızlı gelişiminin ardında hakkı yenen başka bir kahraman mı var? Ya transistör olmasaydı, diye düşündüğünüz oldu mu hiç? 

transistor ile ilgili görsel sonucu
20. yüzyılın en buluşu transistör

İşte size klişe bir soru… Bir yanıtınız vardır elbet. Çoğu bu soruya “telefon” diye yanıt veriyordu önceleri. Sonra bilgisayar diyenler arttı. Şimdilerde ise internet en popüler yanıt. Elbette başka yanıtları olanlar da vardır. Ama gerçekten bunlardan biri mi geçtiğimiz yüzyılın en önemli buluşu? Yoksa bu teknolojilerin altında yatan ama hep atlanan başka bir unsur mu? Transistör! Evet bizce asıl yanıt bu. 20. yüzyılın en büyük buluşu nedir dendiğinde vereceğimiz yanıt transistör. Peki nedir transistör?

Transistörden önce ağırlığı tonları bulan lambalı devreler kullanılırdı.

Transistör, girişine uygulanan sinyali yükselterek gerilim ve akım kazancı sağlayan, gerektiğinde anahtarlama elemanı olarak kullanılan yarı iletken bir elektronik devre elemanıdır. Elektronik devrelerin can damarı olan bu eleman 1947 yılında icat edildi.  Dünyanın en büyük telefon şirketi olan Bell kuruluşlarının araştırma laboratuvarlarında, William Shockley başkanlığında John Bardeen ve Walter Brattain´den oluşan ekip, teknolojide yepyeni bir çığır açan bu buluşlarından dolayı, 1956 yılında Nobel Ödülü´nü paylaştı. Teknolojinin hızlı gelişiminin temelinde yatan da transistörün bulunuşudur. 

CPU dediğimiz devre, transistörün ta kendisi…

Transistörün icadı, elektronik devrelerde kullanılan ve bazen ağırlığı tonları bulan lambalı devreleri tarihe gömdü. 50 tonu aşkın cihazlar bugün 1 kilogramı bile bulmayan ağırlıklarıyla çantamıza sığıyorsa bunun tek nedeni transistördür. Bugün kullanılan bilgisayarların merkez işlem birimlerinde (CPU) ve grafik işlemcilerinde (GPU) yüz milyonlarca transistör bulunuyor. Yalnızca bilgisayarın değil, cep telefonu, televizyon gibi elektronik eşyaların yapı taşıdır. Kısacası transistör candır!

anket