2016’da teknoloji gündeminde neler oldu?

3525

2016 yılında teknoloji dünyasında Samsung’un amiral gemisi Note7 krizi gibi beklenmeyen gelişmeler de oldu, Apple’ın her yılın eylül ayında tanıttığı yeni iPhone serisi gibi beklenen gelişmeler de. Teknolojiye yön veren ve tüketimi de yönlendiren teknoloji devleri için hareketli bir yıldı. 

2016 yılı Samsung için çok kolay geçmedi. Note 7’lerin batarya ısınma sorunu nedeniyle patlamasının ardından değişim programı yayınlayan Samsung maddi kaybına rağmen krizi iyi yönetti diyebiliriz. Son kullanıcının ve özellikle teknoloji devlerinin gözü Apple’ın eylül ayında tanıtımını yaptığı yeni iPhone serisinde de bir sorun olur mu diye Apple’a çevrildi. Note 7’den sonra iPhone 7 de patladı iddiaları gündeme gelse de ilerleyen zamanlarda kullanıcılar bir sorun bildirmedi.

noteApple’ın önümüzdeki yıl tanıtacağı iPhone 8’in ise bükülebilir ekranlı olacağı iddiaları doğrulandı sayılır. Apple bükülebilir ekran patentini çoktan aldı bile. Diğer teknoloji firmaları da boş durmadı. Google , Google Pixel’i ve Google Pixel XL piyasaya sürdü. Oldukça ilgi gören Google’ın kendi adıyla çıkarttığı akıllı telefonlar büyük ilgi gördü. HTC üretimi olan bu iki telefonla Google, Nexus serisine veda ederken, renk bazında iki tonlu arka tarafı ve şık bir oval yapıya sahip olan Google Pixel, kamera, flaş ve sensörler sol üst köşede yan yana konumlandırılarak görünüş açısından oldukça şık tasarıma sahip. Fiyat olarak da iPhone 7’den geri kalmayan Google Pixel, ABD’de meşhur Kara Cuma indirimlerinde iPhone 7’den daha çok satıldı.

ABD’yi siber saldırı vurdu

IBM Cyber Security X-Force Command Center

2016 yılında akıllı telefon savaşlarının yanısıra siber savaşlar da hız kesmedi. Ekim ayında ABD ciddi bir siber saldırı atlattı. Twitter, Spotify, Netflix, Amazon, Tumblr, Reddit’in de aralarında bulunduğu büyük internet sitelerine hizmet veren internet trafiği firması Dyn’e yönelik saldırılar,  ABD’nin yüzde 78’inde dijital hayatı sekteye uğrattı. Saldırının ABD’ye zararı 7 milyar dolar olduğu açıklandı.

Saldırının, en azından kısmen bir Nesnelerin İnterneti (IoT) botnet’i kullanılarak gerçekleştirildiği öne sürüldü. Saldırganlar savunmasız cihazlara Mirai yazılımı bulaştırdı. Bu kötü amaçlı yazılım daha önce güvenlik araştırmacısı Brian Krebs’e karşı yürütülen bir DDoS saldırısında kullanılmıştı.

Trump’tan Apple hamlesi
trump_apple

ABD seçiminin ardından yeni başka Trump’ın millileştirme politikaları kapsamında Apple CEO’su Tim Cook’u arayarak iPhone’nun Çin yerine ABD’de üretilmesi ile ilgili baskı yapması da önemli gelişmeler arasında yer alıyor.

Apple, iPhone ve diğer ürünleriyle ilgili araştırma-geliştirme faaliyetlerini, Kaliforniya-Cupertino’daki merkezinde yapıyor. Şirketin istihdam ettiği ve aralarında mühendis, tasarımcı, programcı ve pazarlamacıların da bulunduğu toplam 116 bin elemanın büyük bir bölümü burada çalışıyor. Ancak iPhone başta olmak üzere, şirketin ürettiği ürünlerin neredeyse tamamı, tıpkı önde gelen pek çok akıllı telefon üreticisinin yaptığı gibi Çin’de imal ediliyor. Burada da aslan payını, Tayvan merkezli iki şirket paylaşıyor. Foxconn olarak da bilinen Hai Prescision ve Pegatron tesislerinde yılda toplam 200 milyon iPhone üretiliyor. Trump’un açıklamalarının ardından Apple, her iki firmadan da üretimi ABD’ye taşımanın olası maliyetlerine dair bir rapor istedi. Foxconn bu talebe olumlu yanıt verirken, Pegatron ise böyle hesaplamayı, çok maliyetli olacağı gerekçesiyle reddetti.

iPhone 7’nin ABD’deki perakende satış fiyatı 649 dolar. Üretim masrafları ise 220 dolar civarında. Bunun sadece 5 doları işçi ücretine gidiyor. Deutsche Welle’ye konuşan New York Syracuse Üniversitesi’nden Prof. Jason Dedrick, üretimin ABD’ye kaydırılması durumunda özellikle işçi ücretlerinin büyük bir maliyet artışına neden olacağını söylüyor.