6 yeni BT kariyeri

449

BT alanında istihdam oranının hız kazanacağını belirtmekle birlikte, daha çok hangi iş birimlerinin öne çıkacağının bilinmesi önemli. Farklı BT yetkinliklerine sahip profesyonellerinin, sosyal medya becerilerini rakiplerine nazaran daha çevik bir perspektifte sunabildikleri nispette öne çıkacakları belirtiliyor.

Cio.com’da yer verilen bir yazıya göre önümüzdeki 6 ay içerisinde en çok aranılacak BT kariyer başlıkları şunlar olacak:

.İş Mimarı: İş ile BT’nin ayrı başlıklar olduğu görüşü tarihe karıştı. Artık, içinde bulunulan sektörü tanıyan ve gerekliliklerini bilen BT profesyonelleri aranıyor.

.Veri Mühendisi: Sektörüne göre her gün Terabyte’lar ölçeğinde biriken ham verileri, işe yarar, kaliteli verilere dönüştürebilecek; sebep-sonuç ilişkisi çıkartabilecek profesyonellere talep artacak.

.Sosyal Medya Mimarı: Hemen her şeyin sosyal medya eksenli olduğu günümüzde BT’yi bundan ayrıştırmak pek mümkün görünmüyor. Şirketlerin, BT departmanlarında web arayüzlerine sosyal katman ekleyebilecek ve buradan gelecek verileri analiz edebilecek, güçlü iletişim becerilerine sahip profesyonellerine A Takımı’nda yer vermesi bekleniyor.

.Mobil Teknoloji Uzmanı: Mobil, şu an için BT’ye en büyük dönüşümü sağlayan faktörlerden biri olarak öne çıkıyor. Şirketler, ister kurumsal ister şahsi olsun mobil cihazların bir düzen içerisinde çevrimlerini gerçekleştirmesini istiyor. Kurumsal bilginin mobil cihazlar üzerinden üçüncü şahısların eline geçmesi bir endişe kaynağı olarak şirketleri uzman kişi istihdam etmeye yöneltiyor.

.Kurumsal Mobil Geliştirici: Günümüzde şirketlerin kendi sistem mühendislerinin yanı sıra ufak çaplı yazılım geliştirebilecek bir ekibini hazır bulundurmaları bir zaruret olarak değerlendiriliyor. Ancak, giderek artan mobilite, buraya yönelik katma değerli uygulamalar geliştirilmesini de bir gereklilik olarak kurumların karşısına çıkartıyor.

.Bulut Mühendisi: Bulut, BT yöneticilerinin veri merkezini tarif etmekte kullandıkları moda kelimelerden birini oluşturuyor. Özellikle Private Cloud ile kurumsalda bulut eğiliminin yükselişe geçeceği beklentilerini dile getiren gözlemciler, bu alanda şirketlere vizyon çizebilecek profesyonellerin talep göreceğini ifade ediyor.

Yukarıda sıralanan 6 iş başlığının gelecekte BT’de ortaya çıkabilecek yeni iş alanları için bir referans oluşturması bekleniyor.