Avea, inTouch 2’yi tanıttı

0
502

4 inç ekrana sahip telefonun teknik özellikleri arasında 1GHz Qualcomm işlemci, 5MP kamera var. 123×63,5×10 mm boyutlarında ve 130 gram ağırlığında olan telefon Android’in 4.0.4 işletim sistemini kullanıyor. Ayrıca wi-fi, bluetooth ve GPS desteği sunan inTouch 2, siyah ve beyaz renk seçenekleri ile geliyor. NFC teknolojisini ise desteklemiyor.

 

Tanıtım toplantısına katılan Avea CEO’su Erkan Akdemir, yaptığı açıklamada “En çok iletişim yaptığımız alanlardan birisi akıllı telefonlar. 2012 yılını bu açıdan aktif geçirdik. 6 ay önce ilk akıllı telefonumuz olan inTouch’ı deneme amaçlı çıkarmıştık. inTouch’a olan ilgi beklediğimizin de üzerinde gerçekleşti. Bundan aldığımız cesaretle inTouch 2’yi tanıtıyoruz” dedi.

Akdemir, toplantıda, Türkiye ve dünya akıllı telefon pazarına ilişkin bilgileri de paylaştı. Buna göre geçtiğimiz yıl Türkiye genelinde 5 milyon 5 bin akıllı telefon satışı gerçekleştirildi. Akdemir, bu rakamı geçtiğimiz yıl doğan bebeklerin sayısı ile karşılaştırdı. Geçtiğimiz yıl Türkiye’de doğan bebek sayısı ise 1 milyon 200.

Hali hazırda Avea’nın toplam abonelerinin yüzde 27’si akıllı telefon sahibi. Bu oran geçtiğimiz yıl sonu itibariyle yüzde 19 idi.

Dünyada ise geçtiğimiz yıl telefon pazarı yüzde 4 büyürken akıllı telefon alanındaki artış yüzde 42 oldu. Dünyada telefonların yüzde 52’sini akıllı telefonlar oluşturuyor.

Toplantıya katılan Avea Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dehşan Ertürk ise inTouch 2 hakkında ayrıntılı bilgi sundu. Buna göre telefonun dikkat çekici özelliklerinden birisini inTouch 2 ile yüklü olarak gelen Avea uygulamalarının diğer operatör telefonlarında olduğunun aksine kaldırılabiliyor olması oluşturuyor.

Ertürk, ayrıca, Avea olarak gerçekleştirdikleri akıllı telefon kampanyalarına ilişkin ayrıntılı bilgi de sundu. Ertürk’ün verdiği bilgiye göre Avea, geçtiğimiz yıl toplam 48 cihaz kampanyası gerçekleştirdi ve bu kampanyaların 40’ı akıllı telefonlar üzerineydi.

inTouch’ın ilk modelinin satışlarına ilişkin net bir rakam açıklamayan Ertürk, sadece inTouch alanların yüzde 80’inin ilk akıllı telefonu, yüzde 60’ının da ilk 3G deneyimi olduğunu belirtmekle yetindi.

Fiyatı 449 TL olacak inTouch 2’yi Avea özel avantajları ile de sunacak.