Black Friday nedir, ne zaman başlar?

44969

Günümüzde birçok teknoloji markasının da dahil olduğu Kara Cuma ya da orijinal adıyla Black Friday yeni bir icat gibi sunulsa da aslında hayli eski bir uygulama… Peki Black Friday ne zaman başlıyor? 

ABD’de, Black Friday Şükran Günü’nden sonra gelen ilk cuma günüdür. Mağazalar çok erken saatte açılır ve geç kapanırlar. Bugün beklenmedik derecede indirimli satış yaparlar. Black Friday resmi bir tatil sayılmaz. Kanada ve İngiltere’de de Black Friday günü vardır, ve Amazon gibi internet üzerinden iş yapan çeşitli şirketler de indirimli satış yaparlar. Son yedi yıl içinde, bu günde indirim yapan şirketlerin kârları sürekli artmıştır.

black friday ile ilgili görsel sonucuBu alışveriş gününe tarihte ilk defa 1961 yılında gazetelerde Black Friday olarak bahsedilmiştir. O günde, Philadelphia’da, alışverişten dolayı oluşan yoğun trafik ve zorluklar nedeniyle bu isim verilmiştir. Son yıllarda, bu gün, hem insanlar hem de mağazalar için olumlu şekilde karşılanmaktadır. Walmart gibi ünlü mağazalar her yıl, kapılarını müşterilerine daha erken açmaktadırlar, ve işçilerin mesaisi daha yoğun geçmektedir.

2016 Black Friday indirimi tarihi

Black Friday indirimi olarak adlandırılan etkinlik için başlangıç tarihi 21 Kasım olarak belirtildi. Bu bakımdan 21 Kasım itibari ile başlatılacak olan Black Friday indirimi hafta boyunca devam edecek. Black Friday için son tarih ise 29 Kasım. 29 Kasım itibari ile birlikte Black Friday indirimi sona erecek ve normal fiyatlar üzerinden satışlar devam edecek. Apple dahi bu yıl yapılacak etkinlikte yer alacak.