Çalınan iPad sahibine fotoğraf gönderiyor

0
755

Find My iPhone uygulaması, çalınan ya da kaybolan iOS cihazlarını sahiplerinin bulmasını birçok defa sağladı. Fakat bu uygulama çalınan Apple cihazların bulunması konusunda artık tek araç değil. Fox 4 kanalının haberine göre aralık altında Dallas/Fort Worth International Havaalanı’nda geçen bir olay Photo Stream uygulamasının da kayıp ve çalıntı vakalarında işe yaradığını ortaya koydu. Ken McLellan adlı bir kişi eve bir iş yolculuğundan sonra döndüğünde çantasına koyduğu iPad’inin yanında olmadığını fark etti. Peki sonra neler oldu?

Sadık bir Apple kullanıcısı olan McLellan, çalınan iPad’inin dışında bir iPhone’a ve bir iMac’e sahip. 85 milyon iCloud kullanıcısında biri olan McLellan, fotoğraf paylaşım aracı Photo Stream’i de kullanıyordu. Photo Stream özelliği herhangi bir iOS cihazından çekilen fotoğraf, iCloud ile diğer iOS cihazlara ve iMac bilgisayarlara aktarılmasını sağlıyor. İşte bu özellik  McLellan’ın iPad’ine ulaşmasına şu anda yardım ediyor.

Cihaz çalındıktan birkaç hafta sonra,  iPad’i ellerinde bulduran kişilerin çektiği yeni fotoğraflar McLellan’ın iMac’ine düşmeye başladı. McLellan iMac bilgisayarına düşen fotoğrafları topladı ve fotoğraftaki kişileri tespit etmek amacıyla Facebook üzerinden paylaştı. Fakat çalınan iPad’i bulmak kolay olmayacak, çünkü hırsızın cihazı satmış olabileceği kişiler cihazın çalıntı olduğundan muhetemelen bihaber. Hırsızın ayrıca iPad’i Apple’a götürerek yeni bir cihaz alması da olasılıklardan biri. Ayrıca iPad ile çekilen fotoğraflarda görülen kişiler de şu an için şüpheli durumda.

McLellan şu anda iPad’ini çalan kişileri aramaya devam ediyor ve sosyal medyada paylaştığı fotoğraflarda görülen kişileri diğer kullanıcıların yardımıyla tespit etmeye çalışıyor.

Stolen iPad Sends Pictures to Owner: MyFoxDFW.com