CEO’lar psikopat mı?

3522

Herhangi bir meslekte başarılı olmak için ne gibi vasıfların gerektiğini bulmak, aslında üzerinde düşününce o kadar da zor değil. Kendini işine adamışlığın ve o işe özgü becerilerin yanında, gerek hukuk alanında, gerek iş hayatında üstün başarının yolunu açan belli başlı bazı nitelikler var. Peki iş hayatında psikopat karakterler gerçekten var mı?  

Klinik Psikolog Kevin Dutton, günümüz iş hayatındaki başarının temellerine ve psikopatlığa çok farklı bir açıdan bakıyor. Olağan Psikopatlar (Domingo Yayınları) kitabı, alt başlığında da belirtildiği gibi, ermişler, casuslar ve seri katillerden hayat dersleri sunuyor. Klinik çalışmalarla, birçok meslekte psikopatlığın temel niteliklerini tespit eden Dutton’un tespitleri gerçekten ilginç:

olagan“2005’te Surrey Üniversitesi’nden Belinda Board ve Katarina Fritzon, iş hayatının liderlerini başarıya götüren faktörleri tam anlamıyla belirleyebilmek için bir araştırma yaptılar. Uçağa binerken sol tarafa dönenlerle sağ tarafa dönenler arasındaki farkı doğuran kilit karakter özelliklerinin neler olduğunu bulmak istiyorlardı. Board ve Fritzon üç farklı grubu mercek altına aldı: işletme yöneticileri, psikiyatrik hastalar ve hastaneye yatırılmış suçlular (bunlar hem psikopatları hem de diğer psikiyatrik hastaları içeriyordu). Bu grupların psikolojik profillendirme testlerindeki performanslarını incelediler.

“Analizleri sonucunda bir dizi psikopatik özelliğin, iş hayatındaki liderlerde suçlulardan daha yaygın bulunduğunu belirlediler. Bunlar yüzeysel cazibe, benmerkezcilik, ikna kabiliyeti, empati yoksunluğu, bağımsızlık ve odaklanma gücü gibi özelliklerdi. Gruplar arasındaki temel fark daha antisosyal belirtilerde ortaya çıkıyordu: suçluların kanuna karşı gelme, fiziksel şiddet ve ani tepki verme düğmeleri daha yükseğe ayarlıydı…”

Bu klinik analizlerin sonuçlarını merak ediyorsanız Olağan Psikopatlar’ı okuyun…