Çipli pasaport nasıl alınacak?

2146

AB ile vize muafiyeti çerçevesinde talep edilen parmak izini de içermesi gereken çipli pasaportlar bugünden itibaren verilmeye başlanacak. Çipli pasaportlar 1 yıl boyunca Emniyet Müdürlükleri’nden sonrasından Nüfus ve Vatandaş İşleri Genel Müdürlükleri’nden alınabilecek.

2010 yılından bu yana verilen pasaportlar da çip vardı ancak parmak izi bilgisi yüklü değildi. AB ile vize muafiyeti çerçevesinde 72 kriterden biri olan parmak izi bilgili çipli pasaportlar 1 Kasım itibariyle alınabilecek.

Yeni pasaportların çiplerinde, biometrik data ve kişinin parmak izinin  yanı sıra kişiye ait ad, soyad, doğum yeri-tarihi, uyruk, kimlik ve pasaport  numarası, cinsiyet gibi kişisel veriler de bulunacak. Pasaportlarda eksik olan tek biyometrik bilgi olan parmak izi de böylelikle yeni pasaportlarla yüklenmiş olacak. Vatandaşlar pasaportlara bakınca bir değişiklik görmeyecek. Sadece arka kapakta yer alacak çip, kapağın kalın durmasına neden olacak.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü devralıncaya kadar pasaport ve ehliyet işlemleri hizmeti Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından verilmeye devam edilecek.

Yeni pasaport alınırken, hali hazırda geçerli pasaportu bulunan vatandaşlardan defter ücreti olarak 87 lira alınacak. Başvurular https://epasaport.egm.gov.tr/ adresinden yapılabiliyor. Sistemden size uygun randevu saatini ve yerini seçtikten sonra, randevu yerinde nüfus cüzdanınız ve 2 biyometrik fotoğrafınızla bulunmanız yeterli.