Dijital çağa dijital cüzdan

4521

Kullanıcıların hayatını kolaylaştıran ve güvenli alışveriş kaygısını azaltan dijital cüzdanlar hızla çeşitlenirken, kullanıcıların çoğu çok fazla bilgi sahibi olmadığından kendine uygun dijital cüzdanı henüz seçmiş değil. 

Pozitron’un hazırladığı ‘Türkiye’nin Dijital Cüzdan Haritası Raporu’na göre, dijital cüzdanı “paranın saklanmasına, harcanmasına imkân veren ve kullanıcının elektronik cihazlarında bulunan bir yazılım” olarak tanımlayabiliriz. Birden fazla banka kartı ya da kredi kartı kullandığımızı düşünürsek tüm kartlarımızı üzerinde tanımladığımız ve her seferinde kart numarası girmemizi gerektirmeyen bir sanal cüzdan söz konusu. Ve tabii kartlarınızı da yanınızda taşımanız gerekmiyor, telefonunuza gelen onay mesajıyla birlikte alışverişinizi tamamlıyorsunuz.

Gartner tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 2017 yılında 450 milyon kullanıcı 721 milyar dolarlık mobil işlem gerçekleştirecek. İşyerleri de bu talebi gözeterek sistemlerini mobile aktarmayı çalışıyor. İşte tam bu noktada, dijital cüzdan kavramıyla karşılaşıyoruz. 2012 yılından beri Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) de desteğiyle yayılan dijital cüzdan kullanımı piyasadaki yerini aldı. Ancak araştırmalara göre, birçok mobil internet kullanıcısı ya dijital cüzdanların tam olarak ne işe yaradığından habersiz ya da bu alternatif ödeme sistemlerini nasıl kullanacağı konusunda oldukça sınırlı bir bilgiye sahip.

E-cüzdan ve m-cüzdan ayrımından da biraz söz etmek de fayda var. Dijital cüzdanlar e/m cüzdan olmak üzere ikiye ayrılıyor. e-Cüzdan, kullanıcıların web üzerinden ulaşabildiği, m-Cüzdan ise kullanıcıların mobil cihazları üzerinden alternatif ödeme sistemi olarak açıklanabilir. Sadece e-cüzdan ya da m-cüzdan olarak hizmet veren ödeme sistemleri dışında hem “e” hem de m-Cüzdan olarak hizmet veren ödeme sistemleri mevcut.

Peki hangisini seçmeli?

dijitalcuzdan2
Gartner tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 2017 yılında 450 milyon kullanıcı 721 milyar dolarlık mobil işlem gerçekleştirecek.

E-ticarete zaten aşina olan kesimin m-ticareti de günlük hayatına sokmasını kolaylaştıran elektronik ve mobil cüzdanlar gelecekte gerçek cüzdanların yerini alacak gibi görünüyor.
Sadece çevrimiçinde değil çevrimdışında da kolay alışveriş yapmamızı sağlayan ve sürekli sayısı artan mobil cüzdanlar, hem güvenlik kaygısını hem de kart taşıma zorunluluğunu ortadan kaldırarak kullanıcılara pek çok avantaj sağlıyor. Peki, sayısı artan ve çeşitlenen mobil cüzdanlardan hangisini seçmemiz gerekiyor?

Türkiye pazarında henüz gelişmekte olan birçok dijital cüzdan bulunuyor. Yurt dışında yaygın olarak kullanılan Google Wallet, Square gibi uygulamalar ya da bunların yerli muadilleri ülkemizdeki mevzuat ve düzenlemeler nedeniyle henüz kullanıma açılmıyor ancak girişimciler oyuncuların az olduğu dijital cüzdan ekosistemini çekici buluyor; düzenlemeler bu pazarı inovasyona kapatsa da. E/m cüzdanlar hayatımıza hızla girmeye başladı, hem yurt içinden hem yurt dışından pek çok örneklerini görüyoruz.

Hem e-Cüzdan hem de m-Cüzdan olarak kullanılan 2 ödeme sistemi bulunuyor: BKM Express, Skrill. E-ticaret sitelerinde sıklıkla karşılaştığımız örneklerden biri Türkiye’nin ulusal dijital cüzdanı projesinin ürünü olan BKM Express. Hem işyerlerine hem de kart sahiplerine tamamen ücretsiz sunulan BKM Express web ve mobil, kart bilgilerini girmeden kolay, hızlı ve güvenli alışveriş imkânı sunuyor. Bu yapıyla kart sahipleri tüm kredi kartlarını, banka kartlarını ve ön ödemeli kartlarını tek bir yerde bir araya getirip, tek bir merkezden kontrol edebiliyor. Üstelik kart sahibi fiziki olarak kartı yanında olmasa bile internetten alışveriş yapabiliyor.

Skrill ile bir e-posta aracılığıyla hesap oluşturarak ise para transferi ya da online alışveriş yapabilirsiniz. Özellikle hem e-cüzdan hem de m-cüzdanları incelediğimizde, bankaların kendi müşterilerine özel çıkardıkları m-cüzdanların çoğunlukta olduğunu görüyoruz. Tek bir bankayla çalışıyorsanız banka kullanıcılarına özel FastPay, Garanti CepBank, İşCep ParaKod gibi bu m-cüzdanları kullanmak sizin için yeterli olabilir.

Birden çok bankayla çalışıyorsanız hem kredi kartınızı hem de banka kartınızı ya da ön ödemeli kartınızı alışverişte kullanmak istiyorsanız hem mobil ödemede hem de elektronik ortamda farklı bankaları kartlarını bir arada kullanabileceğiniz MobilExpress, MobiKasaba gibi çözümler bulunuyor. Shopamania Smart Wallet ise daha çok mağazalardaki indirimlerden yararlanmak isteyen kullanıcılar için uygun görünüyor.

Sadece e-cüzdan olarak hizmet veren Ininal, iPara, iyzico ve Mikro ödeme ise alışverişte bilgisayarı tercih edenlerin tercihleri arasında yer alabilir. Özellikle Ininal alışverişte kredi kartı ya da banka kartı kullanmayanlar için ideal bir ön ödemeli kart, ayrıca sadece çevrimiçinde değil market vb çevrimdışı ödemelerde de kullanılabiliyor.
Kredi kartı bilgilerinizi alışveriş yaparken tekrar tekrar girmek istemiyorsanız iPara ya da iyzico’yu kullanabilirsiniz. Mikro Ödeme ise sunduğu mobil ödeme servisi, cep telefonu ile satın alınan hizmet veya ürünün bedelinin GSM faturası ya da hatta bulunan bakiye ile ödenmesini sağlıyor.
Ya da Türkiye’de hizmet veren telefon üzerinden ödeme yapmak istiyorsanız GSM operatörleri üzerinden Turkcell Cüzdan, Vodafone Cep Cüzdan gibi uygulamalarla kartlarınızı kaydederek ya da 50 TL’ye kadar alışverişlerinizi faturanıza yansıtarak alışveriş yapabilirsiniz. Avea Cüzdan ile ise ilk etapta Vakıfbank’a ait kredi kartlarını tanımlayarak alışveriş imkânından faydalanabilirsiniz.

Kişiselleştirilmiş hizmet sağlanacak

İşyerleri yavaş yavaş “ibeacon” gibi örneklerle müşterileri kapıdan girer girmez haberdar oluyor ve eş zamanlı iletişim ile kişiye özel kampanyalar sunuyor. Dijital cüzdanlar tam da bu noktada en önemli özelliklerinden biri olan “kişiselleştirilmiş” hizmeti müşterilere alışveriş yaparken sunabilecek. Ancak bu noktada da hem alışkanlıklarda değişiklik hem de kişisel mahremiyet ve bilgi paylaşımı konusu soru işareti yaratıyor çünkü kullanıcıların cihazlarındaki Bluetooth seçeneğini sürekli açık tutmaları, ilgili uygulama için konum bilgilerine izin vermeleri ve bilgilendirme almayı kabul etmeleri gerekiyor. Mobil teknolojilerin hızla yaygınlaşması için önümüzde daha zaman var.