Doğru üniversite tercihi için doğru adresi buldu, 100 bin öğrenciye ulaştı

574

Bu sis perdesini biraz aralamak isteyen Hasan Yaşar, internet projeleri alanındaki tecrübeleriyle harmanladığı bir site kurdu. www.hangiuniversite.com isimli sitede üniversite adayları, üniversite tercihlerini ve sınavda aldıkları puanlarını yazarak hedeflerine ne kadar yaklaştıklarını görüyor. İstatistik bilimin kurallarına göre yapılan değerlendirme sonuçlarına göre, gençler tercihlerini yeniden gözden geçiriyor. Böylece daha gerçekçi tercihlerle, puanını en iyi şekilde değerlendiriyor. Sonuç olarak belki bir senesini kaybetmekten kurtuluyor belki de hedefini yükselterek daha iyi bir üniversiteye kayıt olma şansı yakalıyor. Öğrenciler için hayat memat meselesi olan üniversite tercihi konusunda yardımcı bu site elbette büyük ilgi görüyor. Sitenin 100 binin üzerinde kullanıcısı var. Genç girişimci Hasan Yaşar, eTohum toplantıları sayesinde, projesine yatırımcı desteği de bulmuş. “2010 eTohum 40 Girişimcisi” arasında yer alan projeyi Kurucusu Hasan Yaşar ile konuştuk.

İnternette ilk faaliyetleriniz ne zaman başladı?

İlk olarak 1999 yılında arkadaşlarımın internet ile ilgili sorularına daha kolay yanıt vermek için bir web sitesi hazırladım. Bu site sayesinde gelir de elde etmeye başlayınca bu alanda başarılı olacağıma kanaat getirdim. 2004 yılında üniversite eğitimime devam ederken okuldan bir arkadaşımla birlikte şirketimi kurdum. Bunlar başlangıç gibi gözükse de profesyonel olarak girişimcilik ile ilgili ilk deneyimlerimi eTohum toplantılarıyla yaşadım.

HangiÜniversite fikri nasıl ortaya çıktı?

2005 yılından itibaren o zaman öğrencisi olduğum İstanbul Kültür Üniversitesi ile birlikte üniversite sınavına giren öğrencilere yönelik bir site hazırladık. Bu siteyle birlikte bu alanda oldukça fazla tecrübe elde ettim. Bu çalışmadaki tecrübeleri hazırladığımız siteye yansıtamadığımız için başka bir proje ortaya çıkarmak için çalışmalara başladım.

Sene kaybetmemek için tercihler dikkatli yapılmalı

Hangiüniversite.com sitesi nasıl bir hizmet veriyor?

Bu sene, üniversite sınav sistemi yine değişti. Yeni üniversiteler açıldı, puan türleri değişti ve sayısı arttı, dolayısıyla mevcut tercih programları geçerliliğini yitirdi. Bu değişimin en kötü sonucu, öğrencilerin bu sene referans taban puanı olmadan tercih yapmaları olacak. Bir nesli ve bir seneyi kaybetmemek için hepimizin tercihlerde çok daha dikkatli olması gerekiyor. İşte Hangiuniversite.com, öğrencilerin ve geleceklerinin bu değişikliklerden olumsuz etkilenmemesi için oluşturuldu. Üniversite sınavına giren öğrencilerin tercihlerini alarak bir “Tercih Provası” düzenledik. Aslında yaptığımız öğrencilere bir yerleştirme simülasyonu hizmeti sunmak.

Nasıl bir simülasyon bu?

Öğrenciler, netlerini, üniversite tercihlerini ve puanlarını bize bildirdikleri zaman biz istatistik biliminin kurallarına göre girebilecekleri ve giremeyecekleri üniversiteler hakkında onlara fikir veriyoruz. Bu verilere göre öğrenci tercihlerini ve beklentilerini düzenliyor. Yaklaşık 5 kere bu işlemi gerçekleştirebiliyorlar. Sunduğumuz sonuçların doğruluk orası yüzde 75. Pek çok öğrenci, verdiğimiz bilgilere göre daha gerçekçi tercihler yapıyor ve üniversiteye girme şansını arttırıyor.

Gelir modeliniz nedir?

Birincisi reklam. Diğeri ise üyelik. Öğrenciler ücretsiz olarak siteden üniversiteler hakkında bilgi alabiliyor ve tercihlerini belirtebiliyor. Premium üyelik için ise yaklaşık 10 TL’lik bir ücret var. Bu ücret karşılığında öğrenci 5 kere tercih ve puanlarına göre sınav sonucunun yaklaşık sonuçlarını görebiliyor.

100 bin üye, 30 milyon sayfa görüntülemesi

Ne zamandır bu proje üzerinde çalışıyorsunuz?

Site üzerinde çalışmalarımız yaklaşık olarak 1 yıldır devam ediyor. Fikrin ortaya çıkmasından sonra bu projede kimlerle çalışabileceğimiz konusunda bir çalışma yaptım. Daha sonra bu konuda tecrübesi ve birikimi yüksek olan aynı zamanda üniversiteden hocam olan Burak Kılanç ile çalışmaya başladık. Daha sonra aldığımız yatırımla birlikte eleman sayımız arttı ve çalışmalarımız hız kazandı. Tasarımı ve programlamasını tamamladıktan sonra nisan ayında siteyi yayına aldık.

Kaç üyeniz var?

Site şu anda 100.000 üyeyi geçmiş durumda. Bunun yanında toplamda 30 milyon sayfa görüntülemesine kısa bir sürede ulaştık.

Sitenizi benzerlerinizden ayıran özellikler nedir?

Üniversite sınavına giren öğrencilere yönelik çok fazla girişim yok. Mevcut olan diğer girişimlerin neredeyse hepsi ise bir üniversite veya dershane destekli projeler. Bu da o projelerin yapabileceklerini kısıtlıyor. Bizi diğerlerinden ayıran en büyük farklardan bir tanesi bu. Hiçbir eğitim kurumu ile organik bir bağımız bulunmadan faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Maliyeti yüksek olan bir proje olduğu için yeni girişimlerin girmesi de oldukça zor oluyor. Tabi bu işin bir yönü, diğer bir nokta ise yaptığımız işi yapan ilk ve şu anda tek girişim biziz. Üniversite sınavına giren öğrencilerin tercihlerini alarak bir “Tercih Provası” düzenledik. Aslında yaptığımız öğrencilere bir yerleştirme simülasyonu hizmeti sunduk.

Projeniz için destek aldınız mı?

Projenin başlangıç aşamasında Etohum organizasyonuna katıldık ve ilk 40 proje arasına kaldık. Bu proje için bir dönüm noktası oldu. Özellikle Belek’de düzenlenen eTohum kampı proje için tam bir milattı. Burada yatırımcılarla yakından görüşme fırsatı elde ettik. Youth Republic ortaklarından Kerim Türe ile de bu kampta tanıştık. Bu kamp dönüşünde ise ortaklık çalışmalarımız başladı ve çok uzun bir süre geçmeden Kerim Türe, Gökhan Kavasoğlu ve Yener Özaydın’dan aldığımız yatırımla Tercih A. Ş. isimli şirketimizi kurduk.

Mobil ödeme kullanıyoruz

 İnternetten iş yapmak zor mu?

Aslında internet üzerinden iş yapmak ile normal ticaret arasında çok büyük farklar yok. Ticarette yaşadığımız tüm zorlukların yanında internete has bazı sorunlarla da uğraşmak zorunda kalıyoruz. Örneğin ödeme seçenekleri hakkında kullanıcıların bilgileri olmaması sebebiyle sorunlar yaşayabiliyoruz. Kredi kartı kullanımı ülkemizde yoğun olmasına rağmen, kullanıcılar, internette kullanmakta çekingen davranabiliyorlar. HangiUniversite.com üzerinde de satışların çoğunluğunu mobil ödeme yöntemi ile çözdük.

 İnternet girişimcisi olmak isteyenlere tavsiyeleriniz var mı?

Öncelikle aklınıza ilk gelen fikir ile artık girişimci olduğunuzu düşünmemek gerekiyor. Bir fikrin olgunlaşması için üzerinde düşünmek, notlar almak ve başkalarından fikir almak gerekiyor. Projenizi geniş hatlarıyla herkese anlatıp fikir alabilmeniz gerekiyor. Projeye sizin neler katabileceğinizi de geniş çaplı olarak düşünmeniz gerekiyor. Bu projede sizin yerinize başka birisi