Faydalı iPhone uygulamaları

0
390

iPhone çılgınlığı her yerde! iPhone kullanımını yetersiz bulanlar yavaş yavaş iPad’e doğru ilerlese de iPhone hala pek çok faydalı uygulamayı kullanıcılarına sunmaya devam ediyor.

Özellikle uluslararası konuşma yapma gereksinimiz varsa ciddi telefon faturaları ödemek yerine iki ücretsiz alternatifi Apple AppStore’dan iPhone cihazınıza indirebilirsiniz. Bunlardan bir tanesi herkesçe bilinen SKYPE uygulaması ise diğeri nispeten daha az bilinen VIBER uygulamasıdır.

Her ikisinin de artı ve eksileri var. Skype’ın temel avantajı aylık bir ücret ödeyerek, uluslararası sabit telefonları da arayabiliyor olmanız. Eğer sabit hatları arama gereksiniminiz yoksa, Skype’in bir dezavantajı devreye girmektedir. O da bir Skype kullanıcısını arayabilmeniz için onun Skype uygulamasının açık olmasının gerekmesidir (ister iPhone ister bilgisayar fark etmez). Öte yandan Viber’ın avantajlı durumu burada devreye girmektedir.Viber uygulamasında arama yapabilmeniz için, arayacağınız kişinin cep telefonunun açık olması yeterlidir. 

Her iki uygulama için de ortak temel önkoşul, iPhone cihazlarının arandığı anda internet erişimine sahip olmasıdır. Eğer aradığınız kişi o sırada internete erişemiyorsa ona ulaşmanız mümkün değildir.

Telekom hizmetleri söz konusu olduğunda Whats App uygulamasından da bahsetmeden geçilmez. Bu uygulama sayesinde SMS giderleriniz neredeyse sıfıra inecektir. Whats App uygulamasına sahip iki kullanıcı, internet erişimleri olduğu sürece, ücretsiz olarak dilediği kadar SMS mesajı (ya da chat mesajlaşması demek daha doğru olur) gönderebilir/alabilir.

Bu uygulamanın sunduğu hizmetin SMS’ten ziyade chat mesajlaşmasına daha çok benzemesi, mesajlara resim, ses kaydı vb gönderme imkanlarını daiçermesinden gelmektedir. Böylece o sırada cep telefonunuzdan çekmiş olduğunuz bir fotoğrafı ücretsiz olarak bir başka kişiye gönderebilirsiniz. Ne SMS ne de MMS kullanmanıza gerek yoktur! Bu uygulama şu an bir dolardan satılmaktadır.

Whats App uygulamasına entegre çalışan ücretsiz bir uygulama da Emoji’dir. Bu uygulama sayesinde mesajlarınıza emoticon denilen çeşitli gülen suratlar, çiçekler vb resimcikleri de ekleyebilirsiniz.

Telekom hizmetleri dışında temel iPhone uygulamalarının başında sosyal medya ağlarının iPhone için hazırlamış oldukları ücretsiz yazılımlar gelmektedir: Örneğin; Twitter, Facebook, Linkedin, Foursquare, Instagram.

İstanbul’da yaşayanların vazgeçilmez bir uygulaması de Büyükşehir Belediyesi’nin web sitesinden sunduğu trafik yol durumu ve kameralarıuygulamasıdır. Bunun iPhone’a uyarlanmış modeli de cep telefonu üzerinden trafik yoğunluğunu anlık olarak göstermektedir.

Gazetelerin, bankaların, etkinlik bileti satan firmaların, kimi TV ve pek çok radyonun da iPhone uygulamasına AppStore’dan ücretsiz olarak ulaşarak iPhone cihazınıza indirmeniz mümkündür.

Bunlara ek olarak nöbetçi eczaneler, şehir hatları tarifeleri, havalimanlarındaki uçak iniş kalkış bilgileri, sinemalarda gösterilen filmler gibi faydalı bilgiler sunan uygulamalar da yine ücretsiz olarak iPhone kullanıcılarına sunulmuş durumdadır.

iPhone cihazlarında kullanılacak uygulama sayısı her geçen gün giderek artmaktadır. Bilgi toplumunun sunduğu imkanları gündelik hayata dahil etme açısından çoğu ücretsiz bu uygulamaları elinizin altında bulundurmak giderek bir zorunluluk haline gelecek gibi görünmektedir.