Hepsiburada.com’dan mobil alışveriş verileri

1205

Hepsiburada.com, mobil alışverişte yaşanan artışla ilgili açıklamalar yaptı. Mobil ticaret e-ticaret sektörünün büyümesine ivme kazandırırken, hepsiburada.com’un mobil uygulamasından ve mobil sitesinden yapılan alışverişler hafta sonu ve tatil günlerinde doruk noktasına ulaşıyor. Hepsiburada.com trafiğinin %62’si, siparişlerin ise %51’i mobil sitesi ve mobil uygulamaları üzerinden geliyor.

Hepsiburada.com’da mobil alışveriş trendi her ay bir önceki aya göre yükseliş gösterirken, özellikle hafta sonlarında internet sitesi üzerinden yapılan alışverişler ile yarışmaya başladı. Bazı günlerde mobil alışverişin, internet sitesi üzerinden yapılan alışverişleri geride bırakması dikkat çekti. Hepsiburada.com’un mobil uygulamaları 3 milyon kez indirildi. Son bir yılda hepsiburada.com’un mobil uygulamaları ve mobil sitesindeki ziyaret trafiği ise 2,5 katına çıktı. Gelinen son noktada hafta sonu ve tatil günlerinde hepsiburada.com trafiğinin %62’si, siparişlerin ise %51’i mobil sitesi ve mobil uygulaması üzerinden gerçekleşiyor.
Monitise’nin araştırmasında 1 numara oldu
Hepsiburada.com’un mobil uygulamaları, Monitise şirketinin Digital Age dergisi için yaptığı e-ticaret araştırmasında da ilk sırada yer aldı. Araştırmada iPhone ve Android uygulamalarının kullanıcı deneyimi ve kullanıcı arayüzü toplam puanlarında, mobilde başarılı online alışveriş siteleri arasında hepsiburada.com zirvede yer aldı.

En çok süpermarket ürünleri satıyor
Hepsiburada.com’un mobil uygulaması ve mobil sitesi üzerinden en çok satılan ürünler ise süpermarket ürünleri; yapı market, bahçe ürünleri; kozmetik ve kişisel bakım ürünleri; spor outdoor ürünleri ve telefonlar olarak sıralanıyor.

En çok mobil alışverişin yapıldığı ilk üç il, İstanbul (%36), Ankara (%21) ve İzmir (%10) olurken, tüketicilerin mobil alışveriş işlemleri, öğlen 12.00-14.00 saatleri arasında ve akşam 21.00-23.00 saatleri arasında yoğunlaşıyor.