İlk Yerli Navigasyon “YOLBİL”

0
560

31 yaşındaki genç mucidimiz Emrah Yılmaz, geliştirdiği yol gösterme cihazı ile bir ilke imza attı."YOLBİL" adını verdiği bu yeni proje ile TUBİTAK’tan da 150 bin TL destek almaya hak kazanan Emrah Yılmaz, bu yazılımı ile yerel kaynakların kullanılmasına daha çok sağlayacağa benziyor. İlk yerel yol gösterme cihazımıza imzasını atan Emrah Yılmaz, maliyeti düşürmek amacıyla Mobil sistemlere uygulanmasına yönelik çalışmalar yapıyor. Geliştirilen bu yerli navigasyon uygulaması Android tabanlı bütün telefonlara ve tablet bilgisayarlara yüklenebiliyor.

Yerel bir navigasyon cihazı uygulaması söz konusu olmadığı için, sürekli yabancı kaynaklardan ve üstelik maliyeti yüksek olan cihazları kullanıyorduk. Emrah Yılmaz’ın YOLBİL isimli projesi sayesinde artık buna bir son verebileceğiz. Projenin mimarı Yılmaz, her telefon için bu uygulamayı geliştireceklerini aktardı. Bunun için "Bu şekilde herkesin telefonu, aynı zamanda navigasyon cihazı olarak kullanılacak", şeklinde bir açıklama yapan Emrah Yılmaz, adres bulmayı da bizlere uygun şekilde geliştirmiş. Tam anlamıyla bir Türk usulü navigasyon uygulaması geliştiren Türk mucit, "Ülke olarak bizde adres kavramı tam olarak yerleşmemiş. Şu an kullanılan navigasyonlarda bir adresi net olarak yazmanız lazım. Yolbil ise Türk adres kavramına uygun. ‘Köprünün aşağısı, ‘Heykelin arkası’ gibi tanımlamalar da bu sistemde kullanılıyor", dedi.

YOLBİL uygulaması sayesinde 155 Polis İmdat arandığında da hemen adres bilgisi görülebilecek. Bulunduğu adresi bilmeyen ya da tarif edemeyen kişiler için tam bir kurtarıcı olacağı düşünülen bu uygulama için Yılmaz, "Hattı arayan kişi ‘imdat’ dediği anda, koordinatları ve adresi, navigasyona düşecek. Şu anda doğalgaz arızası için arayanlarda bu uygulamayı yapıyoruz. Kişi adresini vermeden ekip evine ulaşıyor", dedi.