Seks filmleri arşivi internetten halka açıldı

9114

Britanya Film Enstitüsü seks film arşivini açtı. Arşivde yer alan 1896 tarihli Viktorya Dönemi Hanımefendisi Özel Odasında (Victorian Lady In Her Boudoir) adlı filmin İngiltere’nin en eski seks filmi olduğu düşünülüyor. 

British Film Institute (Britanya Film Enstitüsü-BFI) 10’u aşkın tarihi erotik filmi internet ortamında paylaştı. Cuma günü BFI, The Pleasure Principle (Haz İlkesi) isimli özel bir seçkiyi internet ortamında paylaştı. Koleksiyon, 1896’dan içinde bulunduğumuz yüzyılın ilk yıllarına bir düzineden fazla filmi içeriyor. Filmler, Viktorya döneminden kabarık etekli bir kadından, deniz kenarında tepinen çıplak bir kadına, 1970’lerin erotik yıldızı ve modeli Fiona Richmond’la yapılmış bir çıplak röportaja kadar geniş bir yelpazede Britanya’nın erotik sinema tarihini gösteriyor.

BFI küratörü Vic Pratt’e göre, filmlerin yayımlanmasının arkasında asil bir amaç var: “Yasadışı selüloid zevkin sinemanın başlangıcından bugüne uzanan hikayesini anlatmaya çalışıyoruz. Bu, insanların bazen hakkında konuşmaya utandığı filmler aracılığıyla yapılan, tüm 20. yüzyılı kapsayan sosyal ve kültürel bir yolculuk.” Pratt, Britanyalıların cinselliğe yaklaşımının tuhaf ve diğer uluslara -örneğin Fransızlara- göre alışılmadık olduğunu ve filmlerin de bunu teyit ettiğini söyledi.