“İnsansız hava aracı uçurma demiyorum, hobi olarak yine uçur…”

1316

İnsansız hava araçlarının kullanım alanlarıyla ilgili sizlere bugüne kadar pek çok haber paylaştık. Gazetecilerin ve güvenlik güçlerinin olay yeri görüntü alma araçları olarak kullanılmaları en olağan şekli kabul ediliyor. Farklı örnekler arasında civardaki kazları kovalayan modern bir korkuluk ya da fırtına avcıları olarak tanınan isimlerin hortumları ve etkilerini görüntülemesi sayılabilir. En büyük sükseyi ise, Amazon’un Prime Air adını verdiği kargo teslimat servisi yapmıştı.

Aralık ayında ilk duyurusunu yapan ve testlere başlayan Amazon, test bölgesinde başarılı sonuçlara ulaşmayı da başarmıştı. Ancak işin bir de yasal boyutu vardı ve ABD Ulusal Havacılık Düzenleme Dairesi’nin (FAA) bu işe "olur" vermesi gerekiyordu.

FAA’nın yaptığı resmi açıklama, Amazon’u üzen bir karar oldu. Drone’ların ticari amaçlı olarak kullanılmayacağını belirten FAA, kararın yalnızca Amazon değil, benzer tüm girişimleri kapsadığını söylemeyi de ihmal etmedi. Hobi amaçlı kullanımla ilgili bir çekincesi bulunmadığını söyleyen FAA’nın bu kararının diğer ülkelerdeki yetkili kurumlarca da benimsenme ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyelim.

FAA’nın açıklamasını aslında güncel dille şöyle özetlemek de mümkün:

"Ben sana insansız hava aracı uçurma demiyorum, hobi olarak yine uçur…"