İzle ve Tweet’le!

484

Tv’nin icadı vs. gibi tipik geçmişten günümüze gibi başlangıçlar yapmadan tv’nin hala en önemli kitlesel bir iletişim mecrası olduğu söylemek hala geçerli bir sav. Günümüzde kanallar,  programcılıktan yayın kalitesine göre karşılaştırırsak bir 10 yıl öncesine kadar oldukça iyi durumdalar ve yenilikleri sıkı takip ediyorlar. Haliyle de sosyal medya kanalları tv’lerin de ilgisini çekiyor ve yenilikçi, genç dünyaya ayak uydurmaya çalışıyorlar.

Öncelikle genel olarak bakarsak, sosyal medya tv’leri öldürecek! Artık herkes internetten tv izleyecek! vs. gibi birçok haberleri muhakkak duymayan kalmamıştır Ve bu haberler oldukça gündemde de durdu. Şu sıralar bu konu gündem de olmasada yine de az çok güncelliğini korumakta. Ama durum acaba tam tersine mi? Yani sosyal medya televizyonu öldürmüyor da besliyor mu?

Sosyal medya açısından Tv kanalları için özellikle twitter çok önem kazandı. Örneğin tv’de Yalan Dünya dizisini izlerken hashtag (#) ibareleriyle karşılıyoruz. Ve diziyle ilgili çeşitli içerikler görüyoruz. Artık dizilerin sosyal ağ bağlantıları standart hale gelmeye bile başladı. Kanallar, artık kendi programları hakkında geridönüşleri twitter’dan hızlı ve etkin şekilde alıyorlar.

Öte yandan tv kanalları için twitter’da TT (Trending Topic) olmak  yarışıda başladı. Bu peki neyin göstergesi? Artık tv kanalları, sosyal ağlarda aktif olmayı seviyorlar ve bu mecraların potansiyel izleyici kazanma konusundaki avantajı farkettiler. Bu aslında bir anda olmadı yavaş yavaş oldu. Ki bunu kullanıcılar yaptı. Sürekli büyüyen genç bir kullanıcı kitlesi olan mikroblog servisi twitter’in yapısı da tv kanalları için programlarını ve dizilerini benimsetmekte oldukça uygun bir mecra oldu. Twitter’da kullanıcılar, dizi ile ilgili etiketlerle görüşlerini ve düşüncelerini paylaşarak dizilerin konuşulmasını sağladı ve sağlamaya da devam ediyorlar.

 

Peki bir dizinin twitter’da trend topic olması ona ne sağlıyor? Bir keresinde kanallar dizilerinin sosyal medyadaki popülaritesini ölçebiliyorlar ve olumlu-olumsuz tepkileri hızlı bir şekilde ulaşıp  değerlendirebiliyorlar. Ve de Trending Topic sıralamasına girerek bilinirliklerini twitter’da artırıyorlar. Basit ve net sonuç. Tabii bunu başarmak için öncelikle dizinin oyuncu kadrosundan tutun senaryosuna kadar izleyicinin ilgisini çeken bir yanı olmalı ki başarı dizinin kalitesiyle yakalansın.

Artık birçok genç kullanıcı elinde akıllı telefon bir yandan dizi izleyip bir yandan dizi hakkında tweet’liyor. Ve bu çığ büyüyor. Akıllı telefonların gücü yani mobilin gücüne en basit örnektir bu. Mobil pazarın ileride ciddi derecede büyüyeceğinden kuşkum yok. Gidişatta zaten bu yönde. Kısacası, sosyal ağların özellikle twitter’in televizyon kanallarının yararına olduğu bir gerçek. Bazen saçma hashtag’lerle kendi programlarını twitter’da Trend Topic yaptırmaya çalışan kanalların absürd mesajları olsa da bu iş artık “beni izle ve beni tweet’le” mottosuna girmiş bulunmakta.

 

Öte yandan sosyal tv’lerin son zamanlarda büyük patlama yapması da tv’lere içeriğin ne kadar önemli olduğunu hatırlattı bence. Birbiri ardına sosyal tv servislerinin açılması izleyiciyi internette de yakalamak isteyen kanallar için de fırsat oldu. Kanallar artık her mecradan kullanıcılara erişebiliyorlar.

Twitter gibi sosyal ağlar,  tv kanallarını izleyiciyle daha etkileşimli ve katılımcı hale getirdi ve daha da getirecek de. Bu durumda kanallar artık tek taraflı iletişim algısından da kurtulmaya çalışıyorlar. Ki yeni medya düzeninde televizyon kanallarının gideceği zaten çok yol var. Bu bence sadece başlangıç oluyor.

Özetle; Sosyal medya,  tv kanallarını öldürdüğü söylenemez. Ve hala kanepesi başında televizyon izleyen ve bu alışkanlıktan vazgeçmeyen büyük bir kesim var. Bu yüzden ben bu konuda balon gündemlerin çok yaratıldığını düşünüyorum. Çok televizyon izleyen birisi değilim ama sosyal medyanın geleneksel mecraları öldürecek gibi düşman iklimin yaratılmasına karşıyım. Alın bakın işte twitter, facebook gibi sosyal ağlar nasıl tv’lerin işine yaradı hep beraber görüyor ve izliyoruz. Keza gazeteler de twitter’in yapısına nasıl da uyumlu hale geldi. Dijital dünya geleneksel mecraları öldürecek gözüyle bakarak hala tv’yi ve gazeteyi yok saymak büyük haksızlık. Tam aksine tv’ler de gazeteler de kendi dönüşümünü kendi içinde zamanla sağlayacak düşüncesindeyim. Gelecekte sosyal medya da geleneksel mecralarla uyumlu ne tür yenilikler karşımıza çıkacak hep beraber göreceğiz. Unutmayın online ve offline kardeştir.