Konuşarak İngilizce öğretiyorlar

0
3256

Telefon ve interneti kullanarak İngilizce öğreten bu programın en büyük özelliği, konuşmaya dayanması ve eğitimin sonunda eğitimi alan kişinin İngilizce konuşma yetisini de geliştirmesi. Konuşarak Öğren kurulduktan 5 ay gibi kısa bir süre sonra Genç Girişimcilik Ödülleri’nde aday gösterildi, 150 yerli ve yabancı proje arasında ilk 7’ye girdi. Proje ayrıca İTÜ Teknoloji Geliştirme Merkezi ve KOSGEB tarafından da destekleniyor. Cem Topuz ve Savaş Ateş’ten proje hakkında geniş bilgi aldık.

Konuşarak öğren’i kurmaya nasıl karar verdiniz?

Cem Topuz: Konuşarak Öğren projesi, İngilizce öğrenme aşamasında öğrencileri en çok zorlayanın  “konuşma” aşaması olduğunu fark etmemizle hayata geçirdiğimiz bir proje. Savaş Ateş ile birlikte hem kendi deneyimlerimizden hem de gözlemlerimizden yabancı dil öğrenirken en çok kendini sözlü olarak ifade edebilme konusunda zorlanıldığını tespit ettik. Öğrenciler İngilizce yazma ve anlama konusunda genel olarak daha hızlı ilerleme kaydetmekle birlikte, sıra konuşmaya geldiğinde yıllarca İngilizce eğitimi almış kişiler bile oldukça zorlanıyordu. Böyle yaygın bir probleme bir çözüm üretilmesi gerektiğini düşünerek yola çıktık. Önce, ücretli online İngilizce sözlüklere alternatif olarak ücretsiz sözlük yazılımı (ClickIVO) geliştirdik. Download.com’a yerleştirdiğimiz program hızla yaygınlaştı ve 200 bin kişi tarafından indirildi. ClickIVO kullanıcıları yorumlarında programdan memnun olduklarını bildiriyorlar ancak konuşmayla ilgili zorluklar yaşadıklarını bizle paylaşıyorlardı. Bu talebe “Konuşarak Öğren” projesini geliştirerek cevap verdik. Amerika’daki dil eğitim kurumlarıyla bağlantıya geçtik ve 18 Haziran 2009’da projeyi hayata geçirdik. Kurulduktan sadece 5 ay gibi kısa bir süre sonra Genç Girişimcilik Ödülleri’nde aday gösterilen projemiz, 150 yerli ve yabancı proje arasında ilk 7’ye girmeyi başarmıştır.

Şu anda mevcut 1.000 öğrenciye 50 eğitmenle hizmet vermekteyiz. 2011 yılı sonunda %20’si Türkiye dışından olmak üzere 10.000 öğrenciye ulaşılmasını hedefliyoruz. Bu çerçevede 2011 yılı sonunda eğitmen sayısını 500’e yükseltmeyi planlıyoruz.

Konuşarak Öğren olarak önümüzdeki dönemlerde yurtdışında yaygın olarak hizmet sunmayı hedefliyoruz. Bugün itibariyle Konuşarak Öğren hizmetleri Bulgaristan’da kullanıma sunulmuş bulunuyor. Bulgaristan’da 50 öğrenciye eğitim veriyor ve bu rakamı 2011 yılı sonuna dek 500’e yükseltilmeyi hedefliyoruz. Aralık 2010 itibariyle ise Azerbaycan’da da hizmet vermeye başlıyoruz ve burada 2011 yılı sonuna dek 500 öğrenciye ulaşacağımızı öngörüyoruz. Amacımız 2011 yılında Bulgaristan ve Azerbaycan’ın yanı sıra 5 ülkede daha hizmet sunmak. Ortadoğu ülkeleri ve Türk cumhuriyetleri hedef ülkelerimiz yer alıyor 

Sizler dil eğitimini nasıl edinmiştiniz?

Topuz: Ben proje hayata geçmeden önce özel bir İngilizce kursundan eğitim aldım. Diğer kurucu ortağımız Savaş Bey ise üniversitede hazırlık sınıfında İngilizce öğrendi. Bu tecrübelerimiz mevcut İngilizce eğitimi yöntemlerinin eksiklikleri hakkında bilgi edinmemi sağladı. İkimiz de ilk başlarda özellikle konuşma konusunda oldukça zorlandığımızı söyleyebiliriz.

Sizce dil eğitimi alınırken karşılaşılan en büyük sorun nedir?

Topuz: Biz tecrübelerimiz hem de gözlemlerimizden yabancı dil öğrenirken en çok “konuşma” aşamasında zorlanıldığını tespit ettik.

Konuşarak öğren’in diğer metodlardan farkı nedir?

Topuz: Konuşarak Öğren dil eğitim sistemi telefon ve internetten faydalanarak öğrencilerin İngilizce konuşma yetilerini harekete geçiriyor ve bunu günlük olarak aktif tutmayı amaçlıyor. Yani, her gün anadili İngilizce olan bir eğitmenle birebir konuşuyorsunuz.

Türkiye’de uzun yıllardır uygulanan dil eğitim sistemlerini araştırarak hayata geçirdiğimiz Konuşarak Öğren Dil Eğitim Sistemi, “konuşma”ya odaklanıyor ve böylece İngilizce öğrenenlerin çoğunun en çok zorlandığı noktada destek sağlıyor. Öğrenciler günlük düzenli olarak ve kendi belirledikleri saatlerde eğitmenleriyle birebir konuşuyor.

Ders konuları kitaba bağlı kalınarak işleniyor. Ders kitapları ve diğer yazılı materyalleri pdf formatında internet üzerinden ücretsiz olarak veriyoruz. Eğitmenler derslerin ardından öğrencilere o dersle ilgili notlarını yazılı olarak iletiyor, hatalara ve düzeltilmesi gereken noktalara dikkat çekiyor. Ayrıca her dersin ses kaydı yapılıyor ve öğrencilere iletiliyor. Bu sayede öğrenciler tüm dersi defalarca dinleyip hatalarını görebilir Ayrıca, öğrenciler kendilerini geliştirebilmek için, eğitmenler tarafından uygun görülen alıştırma ve ödevlerleri yapıyorlar. Diledikleri takdirde eğitmenlerini değiştirebiliyorlar.

Konuşarak Öğren internet ve telefon üzerinden eğitim veren dünyadaki en kapsamlı sistem. Biz hem yöntemlerimizle hem de içeriğimizle bu farklılığı yaratıyoruz. En iyi sistemi oluşturmak için her türlü ayrıntıyı düşündük ve sistemimizi geliştirmeye aralıksız devam ediyoruz.

Konuşarak Öğren olarak ücretsiz deneme imkanı da sunuyoruz. Böylece öğrenciler sistemden elde edilebilecekleri faydayı birebir deneyerek görebilme imkanı buluyor.

İTÜ Teknoloji Geliştirme Merkezi ve KOSGEB tarafından destekleniyorsunuz. Bunu biraz anlatabilir misiniz?

Topuz: Konuşarak Öğren geliştirdiği benzersiz uygulaması ile İstanbul Teknik Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Merkezi’ne kabul edilmiş ilk dil eğitim projesidir. Yenilikçi ve benzersiz bir proje sunduğumuz için İTÜ Teknoloji Geliştirme Merkezi ve KOSGEB desteği almayı başardık. Burada sürdürülmekte olan Ar-Ge çalışmalarımız kesintisiz devam ediyor.

Yurt dışındaki eğitim merkezi için neden ABD’yi seçtiniz?

Savaş Ateş: Eğitmenlerimizin anadili düzeyinde İngilizce konuşmasını istiyoruz. Bu yüzden ABD’de yine dil eğitimi konusunda uzmanlaşmış bir eğitim kurumuyla çalışmayı tercih ettik ve Memphis – Tennessee ABD’de bulunan merkezle anlaşmaya vardık. Eğitmenlerin tamamı, ABD’de dil eğitimi vermeye yetkili kişiler arasından seçiliyor ve Konuşarak Öğren sistemine uygun eğitim sunabilmeleri için özel bir eğitimden geçiyorlar

Fiyat skalanız nedir?

Ateş: Konuşarak Öğren Dil Eğitim Sistemi’nde 6 farklı üyelik paketi sunulmaktadır. Aylık 84 TL’den başlayan fiyatlarla eğitim sunulmaktadır. Günde 10, 20 veya 30 dakikalık konuşma derslerinden biri tercih edilebilir.

Standart paketlerin yanında kişiye özel programlar da sunabilmekteyiz. 40 dakika – 1 saat – 2 saat eğitim alanlar mevcut.

500 eğitmen sayısına ulaştığınızda yine aynı merkezde mi devam edeceksiniz?

Ateş: Eğitmen sayımızı bizi tercih edenlerin sayısına paralel olarak arttırıyoruz. ABD’deki lokasyonumuz teknik ve fiziki açıdan