Temel Karataş yazdı: Mars’ta koloni hikâyesi yalan mı?

6952

TEMEL KARATAŞ

Mars’a tek yön bilet 200 bin dolar!

temelk1ABD’nin meşhur uzay teknolojileri şirketi SpaceX, bu kez de Mars’ta koloni kuracağını açıkladı. CEO Elon Musk, 2018’de Mars’a iki yolculuk yapılacağını ve orada kendine yetebilen bir koloni kurulacağını söyledi. Kim ne dersin, uzaya dair, Mars’a dair pek az şey biliyoruz. Galiba yalnızca innaçlarımız var. Eğer biliniyorsa da bizler bilmiyoruz! Buna geleceğim. 

Mars’ta koloni kulağa hoş geliyor. Film gibi… Hollywood… Eğer hayatınızda en az bir uzay bilimkurgusu izladiyseniz, Mars’ta koloni fikri size hemen o filmi hatırlatacaktır. En son Mars filmini izlemiştim. Bu okuduklarım bana filmi anımsattı. Mars’ta bir nevi koloni kurma girişimi hayal kırıklığıyla sonuçlanıyordu. Evet, bu yazı Mars’a gitmek kaç gün gibi sorulara yanıt verme amaçlı değil! Ama Mars’a gitmek kaç lira sorusunun yanıtını bulacaksınız!

Gerçeğe dönelim. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) tarafından hazırlanan rapor, kurulacak Mars kolonisinin en fazla 68 gün yaşama olanak sağlayacağı öne sürüyor. Araştırmacılar, üretilecek oksijenin fazlasıyla yanıcı olacağını ve yaşam alanından atılması gerekeceğini belirtti. Ancak nitrojen ile oksijeni ayrı tutacak bir teknoloji bulunmadığı için oksijenin atılması, nitrojenin de boşaltılması anlamına gelecek. Böyle bir durumda, Mars kolonisinin ilk yerleşimcileri ya düşük hava basıncından boğulacak ya da kolonileri dev bir ateş topuna dönerek yok olacak.

Dünya’daki havanın yüzde 20’si oksijen, yüzde 78’i ise nitrojenden oluşuyor. Bu denge sayesinde, oksijen yanıcı seviyeye erişmiyor. Ancak atmosferinde sadece yüzde 0.13 oksijen ve yüzde 2.7 nitrojen bulunan Mars’ta, bitkilerin üreteceği oksijen çok fazla geleceği için anında yanıcı etkisi gösterecek.

68 gün iyi ihtimal aslında. 140 ülkeden 200 bini aşkın kişi başvurmuş bu meseleye! Bir nevi intihar! Yani ya kendini insanlığa adamış idealist bir bilim insanı olmak gerekiyor bunun için ya da kaybedecek bir şeyi kalmamış olmak, düşkünlük falan… Şaka yapmıyorum. Davulun sesi uzaktan hoş gelir. Çoluğu çocuğu bırakıp mekiğe bineceksin, zorlu şartlarda yıllarca yolculuk ve sonra 68 günlük bir Mars ömrü. Sonra küllerinizi NASA’ya hediye edersiniz!

Biliyoruz ki, bırakın yaşamayı, uzayda yürümenin bile epey uzun süren eğitimleri var. Uzayda hayatta kalmak için astronot olmak gerekiyor. Onun da birkaç mühendislik dalını kapsayan, hayli zorlu bir eğitimi var. Zaten o kadar azlar ki, yanlış bilmiyorsam bir dernekleri bile yok(!) Peki SpaceX, bu koloninin tümüne eğitimi nasıl verecek? Nasıl seçecek?

Bir ihtimal daha var: Mars’ta hayatın o kadar zor olmadığının keşfedilmiş ve saklanıyor olması! Dünyanın gidişatı (gerek çevresel gerekse siyasal) sanki böyle bir şeye işaret ediyor. Yani ABD’de dünya yansa umrunda olmayan bir elit kesim var. Acaba onlara Mars’tan toprak ve SpaceX’ten bilet mi verildi?

Komplo mu diyorsunuz? Belki.

Sözün özüne geleyim. Bu fikrin çağın ruhuna pek uygun ticari bir fikir olduğunu düşünüyorum. Satılan şey bir umut ve bedeli çok ağır.

Bilet fiyatı durumu açıklıyor. Marsa bilet 200 bin dolar! Üstelik tek yön!