Microsoft Türkiye: 92 Bin Sunucu Büyük Tehlike Altında!

1529

Windows Server 2003 için uzatılmış destek süresinin sona ermesiyle 90 binden fazla sunucu saldırılara karşı savunmasız kalacak.

Türkiye’de yaklaşık 92 bin adet Windows Server 2003 işletim sistemi kurulu sunucu bulunuyor. Bu bilgisayarların 50 bine yakını fiziksel, geri kalanları ise sanal makineler olarak kayda geçmiş. Microsoft’un Windows NT ve 2000 gibi denemelerinden sonra kurumsal seviyeye odaklı ilk gerçek işletim sistemi olarak görülen Windows Server 2003 dünyanın geri kalanında olduğu gibi Türkiye’de de işletmelerin en kritik uygulamalarını on yıla yakın süredir çalıştıran platform olarak tercih ediliyor. ERP ve CRM gibi yönetim uygulamaları bu sistem üzerinde kullanılıyor. Önlem alınmazsa, 14 Temmuz 2015 Salı günü bu bilgisayarların tamamı her türlü siber saldırıya açık hale gelecek. Hatta e-ticaret gibi operasyonlar, kanun ve regülasyonlarla uyumluluğunu kaybedecek.

microsoft bulut direktoru mehmet uner

Bu verileri Bilgi Çağı ile paylaşan Microsoft Bulut ve Kurumsal Çözümler İş Grubu Müdürü Mehmet Üner, 10 yıllık güvenlik desteğinin sektör için oldukça uzun bir süre olduğunu belirtiyor:

“Microsoft sunucu ailesindeki her ürünü 10 yıl boyunca destekliyor ve bu çok uzun bir süre. Buna Windows Server 2003 de dahil. İlk 5 yıl işletim sistemi ya da uygulamayı geliştirip güncelliyoruz, yeni özellikler ekliyoruz ve güvenlik açıklarını kapatıyoruz. İkinci beş yılda ise bu artık yeni sürümleri çıkmış bir ürün olduğu için, yeni özellik eklemek çok anlamlı olmuyor. Bu yüzden ikinci beş senede güvenlik açıklarını kapatmaya devam ediyoruz.”

Windows Server 2003’ün 10 yıllık uzatılmış destek süresinin dolmasına ise sadece 3 ay kaldı. Geçtiğimiz yıl benzer şekilde Windows XP için resmi destek sona ermişti. Şu an halen Windows 8 kadar Windows XP kullanılıyor. Bu süre dolunca Windows XP’den farklı ne olacak?

“14 Temmuz sonrası bir güvenlik açığı çıkarsa, Microsoft bu açığı kapatmayacak ve bilgisayarlarında Windows Server 2003’ü kullanmaya devam eden işletmeler saldırılara karşı savunmasız kalacak. Windows XP kişisel bilgisayarlarda kullanılan bir sistemdi. Server 2003 ise doğrudan işinizle ilgili en önemli verilerin saklandığı bir ortam. Windows XP’yi bir son kullanıcı kolaylıkla yeni sürümlere güncelleyebilirken, Server 2003’ün yeni sürümlere taşınması bir çözüm ortağıyla birlikte gerçekleştirilmesi gereken ciddi bir süreç.”

Bahsi geçen tarih sadece işletmelere verilmedi. Microsoft’un bir süredir hatırlattığı Temmuz 2015’i büyük olasılıkla hacker’lar ve diğer sanal korsanlar da takvimlerine işaretlemiş olsa gerek. İşletim sistemlerinde güvenlik açığı bulan kötü niyetli kimseler bu açığı genelde paraya çevirmeye çalışır. Oysa bugün bir güvenlik açığının sanal korsanlar için çok daha kıymetli olacağı tarih herkesçe biliniyor: 14 Temmuz 2015.

Yazının devamı için tıklayın.