Sosyal medyada ne konuşulduğunu anlamak için strateji gerekiyor

345

ITworld için pazar stratejileri ve eğilimler perspektifinde güncel yazılar kaleme alan Chris Nerney, bir yazısında sosyal medyanın, şirketler için yarattığı riskleri değerlendiriyor. Sosyal medyanın yükselişinde mobil teknolojilerin hatırı sayılır paylarının olduğuna işaret eden Nerney, buradaki riskleri şu şekilde sıralıyor:

.Kurumsal kullanıcıların mobil cihazlarına indirdikleri uygulamalar, taşıdıkları kötücül(malware) unsurlar dolayısıyla, kimi zaman şirketler için hoş olmayan sonuçların doğmasına neden olabiliyor. Google’ın, geçtiğimiz yıl Android pazarındaki uygulamaların yarıdan fazlasını(%60) kötücül unsurları barındırdıkları gerekçesiyle buradan çıkartması, verilebilecek iyi bir örnek olacaktır.

.Bilgisayar ağları daha var olmadan adından söz ettiren "sosyal mühendislik" kavramı, kurguladığı dahice senaryolarla dönüşümünü sürdürüyor. Bir Afrika ülkesinin gadre uğramış kralının oğlu olduğunu iddia eden sayısız dolandırıcı ustasıyla, sık sık karşılaşıyor olmamız da bu "mühendisliğin" bir sonucu.

.Sosyal ağ siteleri, sanal eylemciler(hacker) için bulunmaz bir ortamı ifade ediyor. Zira, kullanıcılar en gizli bilgilerini bile fütursuzca sosyal ağlara ekleyebiliyor. Bu gibi mecralara zerk edilen kötücül kodlar "şifreyi" kolayca çözebiliyor. Adı, ister her gün milyonlarca eklenen yeni üye sayısıyla daha da ünlenen ya da bir mikroblog olsun istisnasız tüm "sosyal" ağlar aynı tehditlerle karşı karşıyalar.

Sosyal medya stratejisti ve girişimci Justin Flitter ise, bir çok şirketin her hangi bir plan yapmadan sosyal medya alanına girmelerinin ciddi bir hata olduğunu belirtiyor. Sadece sosyalleşmek amacıyla bu mecralarda zaman geçiren kişilerin birer profesyonelmiş gibi istihdam edilmelerinin aslında olumsuzluklara davet çıkarttığına dikkat çeken Flitter, şirketlerin benzer girişimlerden önce ortamı dinlemeleri gerektiğini ifade ediyor.

İşe alınacak bir sosyal medya uzmanının öncelikli görevinin şirket çalışanlarına liderlik yapmak olduğunu kaydeden Flitter, şirketlerin sosyal medya araçları ile sosyal medya uzmanlarını değerlendirme şekillerine göre farklı sonuçlar sağladıklarını belirtiyor.

Sonuç itibariyle sosyal medyada izlenen politika belirleyici oluyor. Bu mecrada, kimin şirket sözcülüğünü yapacağı ile burada söyleyebileceklerinin sınırının çizilmesi, daha hedefli bir yapının oluşturulmasına yarıyor. Uzmanlar, çalışanlara sosyal medya eğitimleri verilmesi ile tecrübeli bir sosyal medya yöneticisinin istihdam edilmesinin başarılı sonuçlar elde edilmesi için elzem olduğunun altını çiziyor.