Sosyal medyada takipçi toplamanın yolları

2811

Günümüzde birçok şirket sosyal medya hesaplarını neredeyse bir zorunluluk olarak açıp kenara bırakıyor. Çünkü takipçisi olmayan bir hesabın hiçbir anlamı yok. Peki sosyal medya hesapları için takipçi edinmenin yolları neler? İşte size 20 yol!

1 Paylaşıma izin verin: Blogunuza ve sitenize Twitter, Facebook ve LinkedIn gibi sosyal sitelerde paylaşmaya izin veren diğer düğmeler ekleyin. Kullanıcı adınızı da @xxxx şeklinde paylaşın.

2 Nitelikli içerik paylaşın: Paylaşımlarınızın özgün ve ilgi çekici olmasına özen gösterin. Eğer Trump değilseniz, sürekli kendinizden söz etmek her zaman işe yaramaz.

3 Çalışanlarınızdan takip isteyin: Çalışanlarınızın hesapları takip etmesi bir motor olabilir. Bu nedenler hesapların takip edilmesini ve mümkünse yaymalarını talep edin.

4 Davet edin: Ortaklar, tedarikçiler, müşteriler ve müşteriler gibi bir iş ilişkiniz olan herkese sosyal medya profillerinizi bildiren samimi ve kişiselleştirilmiş bir e-posta gönderin.

5 İmzalar ve bağlantılar: Şirketinizin e-posta imzasında şirketinizin sosyal medya profillerine bağlantılar ekleyin. Bu bağlantıları içeren bir imza şablonu oluşturun ve iş arkadaşlarınızı da bu imzayı kullanmaya teşvik edin.

6 Blog yorumlarınıza @ imza atın: Bir blog postasına yorum yaptığınızda, en aktif sosyal medya profilinize (genellikle Twitter veya Facebook) imza benzeri bir stilde bağlantı verin.

7 Formları değerlendirin: Sitenizdeki bir formu doldurduktan sonra, sizi takip eden ve sosyal medyada sizi takip etmeye teşvik eden teşekkür sayfasına linkler veya harekete geçirici mesajlar eklemek iyi bir fikirdir. Size e-posta adresini verecek kadar ilgi duyduysa, muhtemelen bunları takip etmek isteyecektir!

8 Çapraz tanıtım yapın: Facebook sayfanıza Twitter linkinizi ekleyin ve zaman zaman Facebook sayfanız hakkında tweet atın. LinkedIn, Flickr, YouTube vb. için de çapraz tanıtım yapabilirsiniz.

9 Kartvizitlere ekleyin: Çalışanların kartvizitlerine en aktif sosyal medya hesaplarınızı eklemek takipçi sayınıza katkıda bulunacaktır.

10 Bülten ve e-postaları değerlendirin: Sosyal medya profillerinizdeki bağlantıları, gönderdiğiniz tüm şirket e-postalarının altbilgisine ekleyin (bültenler dahil).

11 Klasik postayı unutun: Kataloglar, kuponlar gibi postayla gönderdiğiniz araçları sosyal medya yoluyla yayın. Mecburen takip edeceklerdir!

12 Önermeye teşvik edin: Çalışanlarınızı Facebook iş sayfanızı güncellemelerinizi okumak isteyen herhangi bir arkadaşınızla paylaşmak için Arkadaşa Öner özelliğini kullanmaya teşvik edin.

13 Davet et butonlarını kullanın: Biraz mesai isteyebilir ama herkesten periyodik olarak davet et butonunu kullanmalarını isteyin!

14 Dizinleri kullanın: Şirketinizin Twitter profilini, şirketinizle alakalı kategorilerdeki Twitter dizinlerine ekleyin. Bu, potansiyel müşterilerin sizi bulmalarını kolaylaştıracaktır. WeFollow, Twellow ve Listorious sadece birkaçı.

15 Modül kullanın: Sitenizin tasarımına uyan bir Twitter rozeti bularak sitenize Twitter profilinizi tanıtın veya sitenize resmi bir Twitter widget’ı ekleyin. Blog sayfanız, ana sayfa ve diğer yüksek trafik gören sayfa kenar çubukları bir Twitter widget’ı yüklemek için iyi yerlerdir.

16 Sizi konuşanlarla konuşun: HubSpot’un sosyal medya izleme aracını veya Google Alerts’i kullanarak markanızı sosyal medyada izleyin, böylece birileri markanızdan bahsedince bildirim alırsınız. Onları izleyin ve tweet’lerine cevap verin.

17 LinkedIn’e link ekleyin: En aktif sosyal medya profilinize bir bağlantı ekleyin. Bu bağlantıları “Diğer” düğmesini tıklayarak optimize edebilir, örneğin Twitter’a bağlantınızı eklerken “Twitter’da Takip Et (Şirket Adı)” yazabilirsiniz.

18 İş sayfasına bağlantılar ekleyin: En aktif sosyal medya profillerinize LinkedIn iş sayfanıza bağlantılar ekleyin.

19 LinkedIn Answers Signature: LinkedIn Answers hakkında yorum yaptığınızda, en aktif sosyal medya profilinize (genellikle Twitter veya Facebook) imza benzeri bir stilde veya web kaynaklarından birinde bağlantı verin.

20 Videolarınızı gömün: Web sitenizde paylaşmak istediğiniz videolarınız varsa, bunları YouTube profilinize ekleyin ve daha sonra bu YouTube videolarını sitenize yerleştirin. Böylece insanlar YouTube sayfanızı keşfedebilir ve YouTube’un viral doğasından yararlanma potansiyeliniz oluşur.