Temel Karataş yazdı: Niteliksiz niceliğin yolu bitti

2854

 

temelk1
Temel Karataş / Yazar

Birkaç gün önce tv programlarından birinde denk geldiğim bir röportajdı. Bir muhalefet partisi mensubu siyasetçi, sunucuda ve izleyicide merak uyandıracak şekilde hayati soruyu soruyordu: Ülkenin kalkınmasının tek yolu nedir? Sahi neydi bu yol? Nedir, dedi sunucu. Tam kanal değiştirecekken bu soruyla ekrana kilitlendim. Neydi sahi siyasetçinin vereceği ya da keşffettiği bu sır. Açıklıyorum deyip “çarpıcı” yanıtı verdi: Sanayileşme! Ve kanalı değiştirdim. Gerisini tahmin edebiliyorum: Fabrikamız yok, sanayimiz yok, bunları yaparsak uçacağız…

Oysa şu soruyu sorsaydı biraz yol alacağımızdan emin olacaktım: Var olanlar doğru işliyor mu? Köklü kuruluşlarımız, büyük şirketlerimiz var aslında. Bu sorunun yanıtı içe sinen bir evet değil. KPMG, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 19 ülkeden 300 firmayla Ar-Ge ve İnovasyon araştırması yaptı kısa süre önce. Çıkan sonuç: Ar-Ge ve inovasyon yönetimi süreçlerini bünyelerine katan şirketler istisnasız daha hızlı büyüyor. Sanırım bizim tam olarak kavrayamadığımız bu realitedir.  Biraz daha açalım. Kendi sektörlerinin üzerinde büyüme hızına ulaşmayı başaran şirketlerin inovasyon yönetimi ve stratejisi bakımından 4 ayırt edici ortak özelliği olduğu gözleniyor:

Uzun vadeli düşünme: Gelecekte bugünkünden daha rekabetçi olmak için teknoloji ve tüketim trendlerinin zamanında fark edilmesi ve gerekli yatırımların zamanında yapılması şart.

Çeşitlendirilmiş portföy: Böylelikle ticari ve teknolojik risklerin dağıtılması sağlanıyor.

Finansal yük: Daha çok işbirliği yaparak finansal yükü paylaşmak.

Ticarileştirme sürecini titizlikle ele almak ve rakiplere yönelik giriş bariyerleri oluşturmayı hedeflemek: Zira inovasyon ile yaratılan katma değerden en büyük payı almak ve o payı korumak buna bağlı.

Avrupalı firmaların yüzde 37’si Ar-Ge ve inovasyon alanındaki işbirliği fırsatlarını sistematik olarak tüm projeleri için değerlendirirken, bu oran Türkiye’deki firmalar için yüzde 16’da kalıyor. Avrupa genelinde firmaların yüzde 16’sının inovasyon yönetimi süreçlerinin tamamını uyguladığı, yerli firmaların ise sadece yüzde 7’sinin süreçleri tamamladığı belirlendi. Araştırma, yerli firmaların Ar-Ge ve inovasyon yönetimi stratejisi bakımından önemli eksikleri olduğunu gözler önüne seriyor. KPMG Türkiye Yönetim Danışmanlığı Direktörü Saip Eren Yılmaz’ın tespitine göre, inovasyon artık tüm firmaların gündeminde; değeri ve önemi tartışılmıyor. Ancak inovasyon kabiliyetlerine yatırım yapan ve bu kabiliyetleri kurumsallaştıran firmaların oranı hem Türkiye’de hem de Avrupa genelinde bir hayli düşük. Başarıların tekrarlanabilir ve devamlı hale gelmesi için inovasyon yönetiminin tüm süreçleri ile kurumsallaştırılması gerekiyor. Doğru. Kurumsal inovasyona ve hıza, hızlıca yatırım yapılmalı. Ülkesel ve bölgesel rekabetin yolu artık pıtrak gibi çoğalan kuruluşlardan değil, varolan ve hızlı büyüyen birkaç nitelikli kuruluş sahibi olmaktan geçiyor.