Türkiye’de Black Friday fiyaskosu

6309

Black Friday Türkiye’de tutmadı. Çünkü ABD’de %80’i bulan indirimler Türkiye’de reel olarak bakıldığında %10’u bile bulmadı. 

ABD ve İngiltere’de reel ve büyük indirimlerle tanınan Black Friday; taklit isimlerle Türkiye’de de uygulanmaya çalışıldı ama ne yazık ki şikayetler bitmedi! Fiyatların önceden şişirilip bugün normal seviyeye çekilerek indirim olarak sunulması tüketiciyi kızdırdı.

sad-girl-5
Türkiye’de birkaç kuruluş hariç, sezon boyu uygulanan indirim taktiklerinden öte geçmedi. Kara Cuma fiyasko oldu!

Black Friday yani Kara Cuma, Türkiye’deki e-ticaret markaları tarafından önce büyük haberlerle duyuruldu, tanıtıldı. Daha sonra Efsane Cuma, Şahane Cuma gibi adlarla uygulanmaya başlandı. Ancak birkaç kuruluş hariç, sezon boyu uygulanan indirim taktiklerinden öte geçmedi. Kimi firmaların daha önce fiyatları artırıp bugün normal seviyeye çeker indirim olarak sunması eleştirilere neden oldu. Bazı şirketler de neredeyse her alışverişte kasada yapılan %10-%20 gibi indirimleri “efsane” olarak duyurdu. Sosyal medya, öğlen saatlerinden itibaren “efsane indirimlere aldanmayın” gibi uyarılarla yıkıldı. Alışveriş yapmak üzere bilgisayar başında bekleyen milyonlar hayal kırıklığına uğradı.