Yasaklı sitelere giriş yöntemleri

89404

Ülkemizin sosyal ağlarla derdi bir türlü bitmiyor ne yazık ki. Hatta Twitter Twitter olalı bizden çektiği kadar kimseden çekmedi. Dünyada herkes Twitter, Facebook, Google gibi şirketlerin stratejilerini nasıl geliştirdiğini araştırıp, CEO’larını gençlerine örnek gösterirken, bizim ülkemizdeki durum içler acısı: sadece bir tweet yüzünden bile direkt sosyal ağların fişi çekilebiliyor. Sosyal ağların bugüne kadar başına gelen en kötü şey Türkiye olsa gerek.

Peki yasaklı sitelere nasıl girilir?

Sosyal ağlara ülkemizde lamba düğmesi muamelesi yapılırcasına açılıp kapanmasından bıktıysanız ve kalıcı bir çözüm arıyorsanız sizler için birkaç yöntemi bir araya getirdik. Tabi bu yöntemler yalnızca kapanan sosyal ağlara giriş için değil, yasaklı tüm sitelere giriş için geçerli. Yöntemleri beraber inceleyelim:

2VPN Kullanımı

Açılımı Virtual Private Network’dür, Türkçe’ye çevirirsek Sanal Özel Ağ diyebiliriz. Bu hizmet sayesinde ağlara uzaktan şifrelenmiş erişim sağlarsınız. VPN genelde uzaktan erişim olarak da bilinir ve genelde İntranet hizmetlerinde dışarıdan erişim için kullanılır fakat sosyal ağ yasaklamaları başladığından beri bu sistem farklı amaçlara da hizmet etmeye başladı.

VPN hizmeti genelde ücretli olduğu için bu hizmet varsayılan olarak kullanılmaz. Fakat site erişimleri başladığından beri ücretsiz VPN servisleri de çıktı. En yaygını ise ZenMate. ZenMate’i buradan tarayıcınıza yükleyebilirsiniz. Sizden yalnızca bir kullanıcı hesabı açmanızı istiyor o kadar.

Diğer bazı VPN servisleri ise şöyle:

Bu VPN uygulamalarının çoğunun mobil uygulamaları da bulunmakta. Sosyal ağ erişim yasaklarına mobil şebekeler de uymak zorunda. Yani 3G üzerinden de sosyal ağlara erişim yasaklanınca bu VPN servislerinin mobil uygulamaları da hayli iş görüyor.