“Yatırımcılara en geniş vergi avantajı Türkiye ve İngiltere’de”

673

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen, inovasyon alanında dünyada ve Türkiye’de önemli çalışmalar yürüten isimlerin bir araya geldiği New Directions in Innovation (İnovasyonda Yeni Yönler) Konferansı Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleşti.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Gülay Barbarosoğlu’nun açılış konuşmasını gerçekleştirdiği ve gün boyu süren konferansta Siemens İnovasyon Başkanı Christian Frey, IBM Araştırma Lideri Erich Rütsche, BD Oto CEO’su Osman F. Boyner gibi önemli isimler de konuşma yaptı. İstanbul’un bir inovasyon merkezi olarak gelişiminin ele alındığı konferansta, şirketlerin inovasyon potansiyellerini geliştirme yöntemleri, Büyük Veri’nin işbirliği geliştirmede açacağı yollar, inovasyonda elektrikli otomobiller örneği, toplumsal inovasyon yoluyla değişim yaratma gibi konular tartışıldı.

Konferansın üç panelinden biri BÜMED Business Angels (BUBA)’nın, "Teknoloji Transfer Ofislerinden İnovasyona, Yüksek büyüme potansiyeli olan start-up’lar için etkili bir ekosistem yaratmak" başlıklı paneliydi. Konuşmacılar arasında American Capital Association (ACA) Başkanı Marianne Hudson, Avrupa İş Melekleri Derneği (EBAN) Başkanı Paulo Andrez, Türkiye Melek Yatırımcılar Derneği (TBAA) Başkanı Baybars Altuntaş ve BUBA Yönetim Kurulu Başkanı Timuçin Bilgör yer aldı. ‘Melek Yatırımcılar Hakkında Bildiğinizi Düşündüğünüz Yedi Şey’ isimli bir sunumla konuşmasına başlayan Avrupa İş Melekleri Derneği Başkanı Paulo Andrez, sunumunda yatırımcılara en geniş vergi avantajı sağlayan iki ülkeden birinin Türkiye diğerinin ise İngiltere olduğunu söyledi.

BUBA Başkanı Timuçin Bilgör ise Bireysel Katılım Sermayesi mevzuatının yatırımcılara sağladığı vergi avantajlarına karşılık bu avantajların yatırımcıya çeşitli kısıtlamalar da getirdiğine dikkat çekerek bu alanda iyileştirmeler yapılması gerektiğine değindi ve 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek olan girişim sermayesi yatırım fonlarıyla ilgili SPK mevzuatının girişimcilik ekosistemin gelişmesi için büyük önem arz ettiğine vurgu yaptı.