Yellow Pages Türkiye: KOBİ’leri Dijital Dünyaya Taşıyoruz

1030

Yellow Pages Türkiye Genel Müdürü Semin Özmoralı, Türkiye’de dijital varlıkları güncel tutmanın zorluklarını Bilgi Çağı’na anlattı.

Küçük ya da büyük bir işletme sahibiyseniz, potansiyel müşterilerinizin ve iş ortaklarınızın sizi ilk aramalarında bulabilmeleri için güçlü bir dijital görünürlüğe ihtiyaç duyarsınız. Ancak iş Google Maps’te işletmenizin yerini iğnelemekle (pin) bitiyor mu? “Harita servisine şirketimi kaydettirmekte ne var? Adresimi ve telefonumuzu yazarım, bir de web sitemi eklerim olur biter!” diyebilirsiniz. Oysa kazın ayağı öyle değil. Bunun Yandex’i var, bingi var HERE Maps’i var, Foursquare ve konum bazlı diğer servisleri var…

Bir harita motorunun, yani siz haritaya baktığınızda düz zemin üzerine camileri, durakları, McDonalds’ları yerleştiren sistemin sizi tanıması için ona coğrafi konum bilgilerinizi girmeniz gerekiyor. Konum servisleri için vatandaşlık numarası gibi işleyen bu coğrafi kodlama, adresinizin enlem ve boylam cinsinden en hassas ölçekte haritaya işlenmesiyle gerçekleşiyor. Üstelik Türkiye gibi sokak ve cadde isimlerinin her seçimde değişebildiği bir ülkede, bu bilgilerin hem yerel isimlendirmeyle hem de konum servislerinin sürekli değişen algoritmalarıyla uyumlu olarak güncellenmesi gerekiyor. Diğer bir deyişle, dijital varlığınızı oluşturmak bir dert, onları güncel tutmak apayrı bir dert.

Özellikle KOBİ’lerin ve taze girişimlerin bütçe kısıtlamaları nedeniyle dijital görünürlüklerini artırabilmek için tam zamanlı bir ekiple çalışmaları mümkün olmuyor. Yellow Pages Türkiye Müdürü Semin Özmoralı da kurdukları ajansın bu ihtiyacı karşıladığını belirtiyor. Kurumların kendilerinden nasıl hizmetler aldığını soruyoruz. Semin Hanım anlatmaya başlıyor:

“Yellow Pages bir dijital firma rehberi. Şirketin adı, faaliyet alanı, adresi, telefonu, e-posta ve web sitesi bilgilerinin yanı sıra çalışma saatleri, ödeme için kabul edilen kredi kartları, kısa bir tanıtım yazısı, varsa e-ticaret sitesine bir link içeriyor her bir kurum için.”

semin ozmorali

Apple Watch ile %100 uyumlu

Dijital görünürlüğü sağlamak için Google, Yandex, Apple, Nokia, Microsoft ve Foursquare gibi markaların harita servisleriyle de dirsek temasında çalıştıklarını belirten Özmoralı, şirketlerin navigasyon cihazlarıyla kolayca bulunabilmelerini sağlamak için dijital iğneleme işaretleri de yaptıklarını belirtiyor. “Rehberimizdeki bir şirkete mobil cihazlardan, dizüstü ve masaüstü bilgisayarlardan ya da dijital haritaya erişebildiğiniz herhangi bir yerden ulaşmak mümkün. 24 Nisan’da piyasaya çıktığında Apple Watch üzerinden de işletmelerin konumunu, ne kadar uzaklıkta olduğunu ve yol tarifini öğrenebileceksiniz.”

Türkiye operasyonlarına 2007 yılında start veren Yellow Pages Türkiye’nin veritabanında 70 ayrı kategoride 800 binin üzerinde firma verisi yer alıyor. Peki, tüm bu veri nasıl toplanıyor?

“Veriyi iki ayrı yöntemle topluyoruz. İlki kendi kaynaklarımız; bunların içinde çeşitli rehberler, etkinliklerde kurulan iletişim ve benzeri yollarla bizim veriyi büyütme çalışmalarımızdan oluşuyor. İkincisi ise şirketlerin, özellikle KOBİ ve girişimlerin dijital varlıklarını güçlendirmek amacıyla Yellow Pages ile iletişime geçerek sağladıkları veri. Ayrıca bayi ağı veya restoran zincirleri bulunan büyük kurumlarla da çalışıyoruz. Bu durumda veriler bize merkezden toplu olarak geliyor.”

Son kullanıcıya ücretsiz

Sundukları hizmet son kullanıcılar için tamamen ücretsiz. Siz bir şirketin bilgilerine ulaşmak istediğinizde mobil ya da web arayüzünden Yellow Pages ile tüm bu veriye tek kuruş ödemeden erişebilirsiniz. Şirketler ise dijital görünürlüklerini sağlamak ve sürekli güncellemek için Yellow Pages Türkiye üzerinden hizmet alıyor. Burada işleyen sistemi Semin Hanım şöyle anlatıyor:

“Bir işletmenin bize müşteri olarak kaydolması için Süper Sayfam dediğimiz zengin içerikli sayfayı alması gerekiyor. Bunun ardından 1 yıl boyunca o şirketin dijital haritalar ve Yellow Pages üzerindeki tüm güncellemelerini gerçekleştiriyoruz. Adres değişiklikleri ya da sözgelimi Google Haritalar’da bir algoritma değişikliği olduğunda, müşterimizin en güncel adresiyle bulunabilir olmasını sağlıyoruz. Ayrıca 3 aylık raporlarla işletmelere bizdeki varlıklarıyla ilgili bir rapor sunuyoruz. Bu raporda hangi ortamdan ne kadar ziyaret aldıkları gibi kritik veriler bulunuyor.”

“Denizin ortasında banka var”

Üç büyük şehir, İstanbul, Ankara ve İzmir’i düşününce görünürlük ve güncelleme nazaran kolay görünüyor. Anadolu şehirlerinde ise harita servisleri ve harita bilgileri daha az güncelleniyor. Sokak ve cadde isimleri birbirini tutmuyor.  Oysa dijital haritalar bu farkları algılayacak şekilde yapılandırılmamış. Onlar için sadece bir enlem ve bir boylam gerekiyor. Semin Özmoralı bu sebeple kayıt için kendilerine başvuran şirketlerin büyük çoğunluğunun Anadolu’dan geldiğini belirtiyor ve böylelikle Anadolu’daki KOBİ’leri dijital dünyayla tanıştırdıklarının altını çiziyor:

“Anadolu’daki işletmelerin verdikleri adreslere dijital haritalardan baktığımızda bazen çok alakasız yerler görüyoruz. Denizin orta yerinde banka şubesi görüyoruz enlem ve boylam girdiğimizde. Bunların hepsini tek tek telefonla arayıp, sağında-solunda neler olduğunu sora sora düzeltiyoruz. Yaptığımız işin büyük kısmı insan eliyle gerçekleşiyor. Üniversite öğrencisi arkadaşlarımızla yarı zamanlı ve dönemsel çalışmalar gerçekleştiriyoruz veri girişleri için. Tabii öncesinde ciddi bir eğitim ve kontrolden geçiyorlar, çünkü sahip olduğumuz veri çok kıymetli.”

Yellow Pages dijital firma rehberinden ücretsiz faydalanmak için tıklayın.